Hasta kişilere bizzat okumaları tavsiye edilen dua

Hasta olan bir kişinin hastalıktan kurtulup şifa bulana kadar devamlı şekilde Şuara suresi 80. ayeti kerimesini tekrar etmesi tavsiye edilmektedir.

“Bismillahirrahmanirrahim”

“Ve iza meridtü fe hüve yeşfin” (amin)

Duanın Türkçe meali

“Hastalandığım zaman bana O,  şifâ verir.” (Şuara- 80)

Hasta ziyaretleri sırasında hastaya okunacak dua

Bu tesiri dua hasta ziyareti sırasında hastanın duyabileceği şekilde okunmaktadır. Ancak hastanın korkup olumsuz etkilenmesi de söz konusu olabilir. Çünkü bazı hastalar bu duayı duyduktan sonra sanki ağır bir hastalıkları varmış ve “bir daha kalkmayacaklarmış gibi” hissetmektedir. Bu itibarla büyük alimler ziyaretten sonra da bu duanın okunabileceğini beyan etmektedir.

“Bismillahirrahmanirrahim”

“Allâhümme ezhibil bese Rabbennâsi veşfi fe enteşşâfî  lâ şifâe illâ şifâüke şifâen lâ yuğâdiru sekamen.” (Amin)

Duanın Türkçe meali

“Ey insanların Rabbi! Bu hastadan acıyı gider, şifa ver, şifa veren sensin. Senin şifandan başka şifa yoktur. Senden tüm hastalıklar için şifa istiyoruz.” (Buhari, Tirmizi)

hastaya okunacak dua

Ağır hastalıklarda okunacak dua

Bu dua ağır hastalıklarda hem aile fertlerinin hem de hasta şahsın dirençli olmasını sağlar. Hastalığın bedensel ve ruhsal tüm etkilerinin ortadan kalkmasını temin eder. Bu duayı okuyan pek çok mümin duanın muazzam sonuçlara vesile olduğunu beyan etmektedir.

“Bismillahirrahmanirrahim”

“Ve iy yemseskellahü bi durrin fe la kaşife lehu illa hu ve iy yüridke bi hayrin fe la radde li fadlih yüsıybü bihı mey yeşaü min ıbadih ve hüvel ğafurur rahıym” (amin)

Duanın Türkçe meali

“Eğer Allah sana herhangi bir zarar verecek olursa, bil ki onu, O’ndan başka giderebilecek yoktur. Eğer sana bir hayır dilerse, O’nun lütfunu engelleyebilecek de yoktur. O, bunu kullarından dilediğine eriştirir. O, çok bağışlayıcıdır, çok merhamet edicidir.” (Yunus- 107)

 

Kategoriler: Sahih Dualar

0 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.