Nazar Duası İşe Yarıyor mu?

nazar duası

Nazar duası müminlerin ve ailelerinin korunmasına vesile olur

Günümüzde insanlar her ne kadar nazarın varlığı hakkında şüpheye düşseler de nazar vardır ve yaşamımızda zannedilenden çok daha fazla etkilidir. Nazar yüzünden her gün insanların başına çok çeşitli musibetler gelmektedir. Bu bakımdan nazarın varlığını kabul etmek ve bu illetten korunmaya çalışmak büyük önem taşımaktadır.

  • Peygamber Efendimiz pek çok hadisi şerifinde nazarın varlığına işaret etmiştir. Büyük alimler de nazardan korunmak için dualara başvurmanın en isabetli davranış olacağını buyurmuşlardır.

Bu yazımızda her anne babanın mutlaka bilmesi ve okuması gereken nazar duası hakkında bilgiler vereceğiz. Zira unutulmamalıdır ki nazar daha çok çocuklara değer ve onların ciddi biçimde zarar görmelerine neden olur. Bu bakımdan ailesini korumak isteyen müminler bu duanın faziletlerinden mahrum kalmamalıdır.  Ancak dua sözlerine geçmeden önce nazar hakkında yanlış bilinen bazı hususlara soru-cevap şeklinde kısaca değinmenin faydalı olacağı kanaatindeyiz.

Nazar insanlara nasıl etki eder?

Nazarın nasıl etki ettiği tam olarak bilinememektedir. Ancak gözde bulunan zararlı ışınların nazara neden olduğu söylenmektedir. Bir şeye gıbta ile bakmanın nazarı ortaya çıkardığı söylenmektedir.

Nazar etmek kişinin elinde değildir. Yani nazarı olan bir adam nazar etmek istemese dahi nazara neden olabilir.

Kadınların mı erkeklerin mi nazarı daha güçlüdür?

Kadınların da erkeklerin de nazarı vardır. Ancak kadınlar erkeklere göre daha sık nazar eder. Buna karşın erkekler sık nazar etmeseler dahi nazarları daha güçlüdür. Erkek nazarının verdiği zararlar daha yıkıcı olmaktadır.

Şifalı nazar var mıdır?

Bazı insanların bakışlarının yani nazarının şifa kaynağı olduğu yönünde görüşler iddia edilmektedir. Buna da “şifalı nazar” denilmektedir. Bu kavram son yıllarda ortaya çıkmıştır ve gerçeği yansıtmamaktadır. Kadim eserlere bakıldığında nazar her zaman olumsuz bir güç olarak tarif edilmiştir. Dolayısıyla nazarın bazen olumlu da olabileceğini iddia etmek doğru değildir.

Nazar etme gücü kuşaktan kuşağa aktarılır mı?

Devamlı nazar eden insanların çocuklarının da nazar etme gücüne sahip olduğu bilinmektedir. Yani bu güç anne ve babadan çocuklara geçebilir. Bazı ailelerin “nazara yatkın” olarak tanınmalarının sebebi budur.

Nazar en çok kimlere değer?

Herkes veya her şey nazara maruz kalabilir. Nazar kimlik sormaz. Kadın veya erkek, genç veya yaşlı fark etmez. Her insan nazar karşısında ne yazık ki savunmasız durumdadır. Yani bu illet herkesin başına bela olabilir. Ancak büyük alimler şu kişilerin diğer insanlara göre nazardan daha kolay etkilendiklerini ifade etmektedir:

  • Yeni düğün yapmış gelinler
  • İşinde başarılı olan insanlar
  • Küçük çocuklar ve bebekler
  • Üniformalı görevliler (doktorlar, askerler, hemşireler, itfaiyeciler vs.)
  • Zekası ile kısa sürede öne çıkanlar
  • Baba mirası olmadığı halde büyük zenginliğe kavuşanlar

İfade edilen bu kişiler dışında mutlu bir evliliği olan ve hayırlı evlatları olan annelerin de nazara daha sık maruz kaldığını ifade etmek gerekir.

nazar duası

Renkli gözlüler daha çok mu nazar eder?

Halk arasında renkli gözlü insanların nazarının daha fazla olduğu sıkça ifade edilmektedir. Bu görüş kesinlikle gerçeği yansıtmamaktadır. Hatta yapılan pek çok araştırmada renkli gözlü kişilerin diğer insanlardan daha az nazarladıkları ortaya çıkarılmıştır.

Anne babalar kendi çocuklarını nazarlayabilir mi?

Nazar her zaman yabancılardan gelmez. Anne babalar da çocuklarını nazarlayabilirler. Çocuklarda ve bebeklerde görülen nazarların büyük bir kısmı kendi anne babalarından kaynaklanır. Bu nedenle evlatlarını seven anne babalar her fırsatta “Barekallah” demeyi ihmal etmemelidir.

nazar duası

Nazar duasının sözleri

Nazar duasının sözleri Kalem suresine dayanmaktadır. Büyük alimler Kalem suresinin 51 ve 52’nci ayetlerinin okunması halinde inşallah nazarın tüm olumsuz tesirlerinin ortadan kaldırıldığını ifade etmektedir. Bu kısa duanın müminler tarafından ezberlenmesi ve her daim okunması büyük önem taşımaktadır.

Bismillahirrahmanirrahim

Ve in yekadulleziyne keferu leyuzlikuneke biebsarihim lemma semi’uzzikre ve yekulune innehu lemecnunun. Ve ma huve illa zikrun lil’alemiyne. (amin)

Duanın Türkçe meali 

Şüphesiz inkâr edenler Zikr’i (Kur’an’ı) duydukları zaman neredeyse seni gözleriyle devirecekler. (Senin için,) “Hiç şüphe yok o bir delidir” diyorlar.

 

 

Nazar Duası İşe Yarıyor mu?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön